Výlet 31.10.2007

Zprávičky z naší školičky

Již dva měsíce uplynuly od začátku školního roku a co se dělo u nás ve školce? Především nastoupily  nové děti, které  si velice dobře zvykaly na nové kamarády a určitý režim, který je přece jenom odlišný  od domácího prostředí.

Každý den si na něco nového ve školce hrajeme, vyrábíme a také se i „ učíme“, několikrát k nám již zavítalo divadélko s hezkou pohádkou, ale děti si dovedou pohádku zahrát i samy, jako opravdoví herci . Zkrátka se vůbec nenudíme.A představte si, že jsme dokonce navštívili i Pohádkový dům. Že to není možné? Ale je! Opravdu!

Poslední den v měsíci říjnu jsme se vydali na malý školní výlet. Kam? Do nepříliš vzdáleného  Pičína u Dobříše.Když nás autobus dovezl na místo, objevil se docela obyčejný rodinný dům se zahradou. Ale když jsme prošli brankou dále,  byli jsme najednou v pohádkovém světě!V zahradě i v celém domě jsme si prohlédli výstavu skřítků, vodníků, víl, čarodějnic a ostatních pohádkových bytostí známé spisovatelky a objevitelky strašidel - Vítězslavy Klimtové.

Děti se dozvěděly, jak se seznámit se skřítky, kteří žijí u nich doma. Mohly si pohladit  velkého draka domácího, zvaného Dobračisko, z kořene pařezu  se na ně usmíval Stromovous, dutinu stromu zase obýval drobný skřítek Drnovec lesní. A pozor! Na vlastní oči spatřily Zášupšáka – to je malé strašidýlko, které má na svědomí všechny ztracené věci v domácnostech. Na schodišti se zase uvelebil Mechura houbový a všem holčičkám se určitě líbila Mlženka ranní – to je malinká průsvitná lesní víla. V domácnosti pak hojně působí například Koláčová dušinka – je to domácí skřetinka baculaté postavy, která je dobrým duchem kuchyně.

Co na děti velice  zapůsobilo, bylo  divadelní představení o skřítcích, které bylo doplněno hezkými písničkami, při kterých paní výtvarnice Klimtová kreslila nádherné kresby pohádkových postaviček. Mohu říci, že tato  kouzelná  atmosféra  vtáhla svým půvabem i  paní učitelky , které se přidaly zpěvem. Nechtělo se nám  tento pohádkový svět opustit, ale všechno má svůj konec a na nás už  ve školce čekaly  paní kuchařky s dobrým obědem. My jsme si však přivezli s sebou kousek tohoto pohádkového světa v podobě veselých obrázků, které pro nás paní malířka nakreslila.

A možná, že když děti večer ulehly do svých postýlek, tak je přišla navštívit malinkatá Klubíčková kmotřička a vyprávěla jim před usnutím dlouhé příběhy. Kdo ví…

Za kolektiv MŠ Řitka napsala Naďa Fausová